Нерухомість та Будівництво

Особливий правовий статус і режим користування та розпорядження об’єктами нерухомості, а також одне з найбільш визначальних в реальному секторі економіки земельне право і будівельне законодавство виділяють юридичні послуги в сфері нерухомості та будівництва в окрему практику.

Іпотека або передача в статутний капітал, купівля або продаж, передача або придбання права користування на об’єкти нерухомості є невід’ємною частиною господарських відносин. Угоди, пов’язані з нерухомістю вимагають гарантованої перевірки документів, що підтверджують права власності або користування. Для операцій з нерухомістю законодавством встановлені особливі правила, недотримання яких може спричинити за собою нікчемність угоди або визнання її недійсною. Правила документообігу, пов’язаного з нерухомістю (обов’язкове нотаріальне посвідчення правочину, реєстрація права власності та / або обтяжень) припускають наявність спеціальних знань і досвіду з організації супроводу таких операцій. Всі перераховані вище обставини відносять операції з нерухомістю до угод з підвищеними ризиками, які вимагають юридичного супроводу.

У свою чергу питання щодо нерухомості є тільки вершиною айсберга, коли мова йде про реалізацію інвестиційних проектів, що передбачають будівництво. Проекти державно-приватного партнерства в сфері портової, автодорожньої та залізничної інфраструктури, безпосередньо пов’язані з операціями по землі, а також створенням нових об’єктів нерухомості. Така специфіка передбачає залучення досвідчених юристів, що спеціалізуються в даній тематиці.

Експертиза

Наша практика в сфері обігу об’єктів нерухомості, перш за все, пов’язана з періодом роботи партнерів фірми у Фонді державного майна. В середині 90-х в процесі проведення малої приватизації, за неповних два роки було продано у приватну власність близько 40 000 об’єктів. Робота в юридичному департаменті Фонду передбачала не лише безпосередню участь в приватизації конкретних об’єктів, а й вимагала розробки підзаконних нормативних актів, формування рекомендацій для регіональних органів приватизації щодо застосування законодавства.

Величезна кількість об’єктів незавершеного будівництва, що залишилися в спадок після розвалу Радянського Союзу, а також специфіка таких об’єктів, пов’язана із землею і необхідністю інвестицій в будівництво, зажадали розробки спеціального приватизаційного закону, який був прийнятий у 2000 році.

В рамках приватної юридичної практики наша фірма супроводжувала інвестиційні проекти в портах, які передбачали масштабне будівництво нової і реконструкцію існуючої базової інфраструктури порту, в тому числі причалів, гідротехнічних підводних споруд, залізничної припортовий інфраструктури (припортових станцій і під’їзних шляхів).

Надання юридичних послуг в рамках даної практики, зіштовхує нас з проблемами законодавства та правозастосування не тільки в ході супроводу угод по нерухомості і реалізації будівельних проектів. Ми аналізуємо і робимо висновки, щоб наступний проект був успішніше, ми вивчаємо думку інших експертів, щоб формувати об’єктивну правову позицію, ми моніторимо законодавство, щоб бути в курсі всіх останніх змін, ми самі пропонуємо зміни до законодавства, щоб створити сприятливий інвестиційний режим для розвитку інфраструктури. Так, однією з наших розробок в будівельній сфері є законопроект, який спрощує дозвільні процедури в процесі будівництва на землях водного фонду, зайнятих водою, зокрема в акваторіях морських портів.

Юридичні послуги

В рамках операцій з об’єктами нерухомості, а також в процесі реалізації проектів, що передбачають будівництво нових об’єктів ми надаємо наступні послуги:

 • загальне консультування в рамках земельного права та будівельного законодавства, в тому числі з питань ліцензування та державного регулювання у сфері будівництва;
 • організація проектного планування угод з нерухомістю;
 • правовий аудит правовстановлюючих документів на об’єкти нерухомості, а також документів, що встановлюють права користування;
  аналіз інвестиційних ризиків, пов’язаних з придбанням у власність і в користування об’єктів нерухомості, реалізацією будівельних проектів;
 • юридичний супровід всіх етапів проектів з будівництва;
 • підготовка проектів юридичних документів, в тому числі договорів купівлі-продажу, оренди об’єктів нерухомості;
 • правова допомога в процедурах відведення земельних ділянок;
 • приватизація землі;
 • зміна цільового призначення земельних ділянок;
 • консалтинг в сфері земельного права та питань природоохоронного законодавства, в т.ч. взаємодія з державними та регуляторними органами.

* * * * *

 • Посилання за темою